SFI – Svenska för invandrare

Läs svenska på SFI i Tyresö.

SFI-utbildning

Sfi-utbildning är för dig som:

  • vill lära dig grunderna i svenska språket
  • vill få ett funktionellt muntligt och skriftligt andraspråk för fortsatta studier och för tillträde till arbetsmarknaden
  • är folkbokförd i Tyresö och är över 16 år

Utbildningen ger dig grundläggande kunskaper i det svenska språket och språkliga redskap för kommunikation och aktivt deltagande i vardags- samhälls- och arbetsliv.

Du övar läs- och hörförståelse, muntlig kommunikation samt skriftlig framställning. Du utökar ditt ordförråd, arbetar med stavning, grammatik och uttal, läser enklare texter, skriver och bearbetar texter för hand och med hjälp av dator.

Vi erbjuder dagkurser måndag till fredag och kvällskurser en gång per vecka, måndag eller torsdag.

Kurser

  • Studieväg 1: Kurs A, B, C och D
  • Studieväg 2: Kurs B, C och D
  • Studieväg 3: Kurs C och D

Placeringen beror på din studiebakgrund och dina kunskaper i svenska språket.

Hur ansöker jag till SFI?

Om du bor i Tyresö och vill studera på C3L bokar du tid för registrering via expeditionen på C3L, eller via e-post.

Telefon: 08-578 275 00
E-post: info-c3l@tyreso.se

För dig som bor i annan kommun och vill studera SFI i Tyresö

Du behöver ett godkännande från din hemkommun för att kunna studera SFI hos oss på C3L. Efter att du fått ett godkännande bokar du tid för registrering via expeditionen på C3L, eller via e-post.

Blankett för ansökan från annan kommun

För dig som bor i Tyresö och vill studera SFI i annan kommun

Om du vill studera SFI i annan kommun behöver du den kommunens särskilda ansökningsblankett. Information om var du hittar blanketten finner du på respektive kommuns webbplats. Du skickar/lämnar din ansökan till C3L tillsammans med intyg om varför du behöver studera i annan kommun, t ex intyg från din arbetsgivare.

Linda Almgren
070-169 84 01
linda.almgren@tyreso.se

Karin Arhamn
070-169 80 54
karin.arhamn@tyreso.se

Samah Ayad
070-169 88 91
samah.ayad@tyreso.se

Åsa Back
070-169 87 16
asa.back@tyreso.se

Emelie Clevesjö
070-169 80 39
emelie.clevesjo@tyreso.se

Matilda Egerhag
08-578 275 00
matilda.egerhag@tyreso.se

Mikael Gejel
070-169 81 73
mikael.gejel@tyreso.se

Elvira Huseinlee
070-169 85 25
elvira.huseinlee@tyreso.se

Katarina Ivanovic
070-169 87 01
katarina.ivanovic@tyreso.se

Karin Jansson
070-169 89 93
karin.jansson@tyreso.se

Ingrid Klasson
070-488 95 74
ingrid.klasson@tyreso.se

Hampus Kärki
070-169 80 88
hampus.karki@tyreso.se

Asli Kökat Aydin
070-169 82 18
asli.kokataydin@tyreso.se

Emma Lind
070 -169 89 95
emma.lind@tyreso.se

Fredrik Millvid
070-169 84 97
fredrik.millvid@tyreso.se

Åke Nagrelius
ake.nagrelius@tyreso.se

Elevassistent:
Mikael Norell
070-169 83 91
mikael.norell@tyreso.se

Ansökan:

Boka tid för registrering på expeditionen på C3L
Telefon: 08-578 275 00
E-post: info-c3l@tyreso.se

Vid frågor kontakta:

Registreringshandläggare Ingrid Klasson
ingrid.klasson@tyreso.se

Utbildningsstart:

Ca 6 nybörjarstarter per år. Rullande intag för dig som har förkunskaper.

Kurstid:

Individuell

Studiestöd:

Inget studiestöd från CSN

Betyg:

Betyg ges efter varje kurs: A, B, C och D

Kostnader:

Utbildningen är avgiftsfri. Läromedel ingår.

Du som har en yrkesutbildning, läs om
SFX-utbildningarlänk till annan webbplats.

Sidan publicerad av: vuxenutbildningen@tyreso.se
Senast uppdaterad: 11 mars 2020
Upp